anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Proszę o pomoc w ustawieniu SONY A-37

mbaszeski
Nowicjusz

Proszę o pomoc w ustawieniu SONY A-37

Witam serdecznie ! :slight_smile: Dostałem od kolegi ( właściciela klubu ) propozycja robienia zdjęć na imprezach. Posiadam sony alfa A-37. Chciałbym się dowiedzieć jak ustawić owy aparat żeby zdjęcia były ładne ( ISO, czas ekspozycji, przysłona ) Dodam, że w klubie jest dość ciemno i są lasery. Jestem amatorem. Liczę na Waszą pomoc ! Niestety nie posiadam lampy błyskowej, ale planuje kupić (nie posiadam dużego budżetu). Na jednym z forum użytkownik polecał minolte 3600hsd. Nie chcę robić super mega zdjęć, bo to nie jest sesja fotograficzna :slight_smile: Pozdrawiam

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć!

 

Trudno będzie znaleźć dla Ciebie satysfakcjonujące rozwiązanie bowiem nie ma uniwersalnych ustawień, które się nadają do klubu. Wszystko zależy od warunków jakie panują wewnątrz i tego jakim sprzętem dysponujesz.

 

Piszesz ciemno - tak więc musisz ustawić wysokie ISO. Nie wiem jaki masz obiektyw, ale w tym przypadku im jaśniejszy tym lepiej. W przypadku kitowego 18-55 musisz liczyć sie z tym, że aby sensownie coś naświetlić, czułość ISO musi wynieść minimum 3200. Zakładam, ża masz obiektyw kitowy więc ustaw program preselekcji przysłony (A) i w zasadzie nie ruszaj tej wartości (przymykanie nie jest wskazane jeśli światła jest mało).

 

Czas ekspozycji - tu też zależy na jakim efekcie Ci zależy. Zakładam jednak, że chcesz po prostu dokumentować to, co widać. Przy świetle zastanym będzie ciężko o nieporuszone zdjęcie - fotografujesz ludzi, którzy raczej nie zastygną w pomnikowych pozach żebyś mógł sobie naświetlić np. 1/30 s.

 

Piszesz lampa - owszem to mus, ale zewnętrzna, a nie wbudowana "kukułka". O tej zapomnij bo na większości zdjęć ludzie będą mieli przymrużone (i zapewne czerwone) oczy. Lampa zewnętrzna - staraj się nie na wprost, kup sobie zwykły dyfuzor typu stofen żeby światło było bardziej miękkie. I pamiętaj, że lampa służy do doświetlania, a nie oświetlania. 

 

Pamiętaj też o zapasowych kartach pamięci i akumulatorze bo jak mówią: "licho nie śpi". 

 

Generalnie może zabrzmi to brutalnie, ale jeśli nie masz doświadczenia, to nie zabieraj się za takie rzeczy w celach zarobkowych. Idź grzecznościowo, zrób trochę zdjęć, próbuj różnych ustawień. Będziesz wiedzieć co jest ok, a czego Ci brakuje (np. jaśniejszego obiektywu).

 

Pozdrowienia! 

mbaszeski
Nowicjusz

Wielkie dzięki za pomoc. Czy twoim zdaniem moja puszka starczy na takie zdjęcia?  Czy lepiej sprzedać i kupić nikona albo canona ? Jeżdżąc po różnych klubach spotykam zazwyczaj takie lustra. W tygodniu planuje kupić minolte 3600 HSD. Czy to będzie dobra lampa?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Hej!

 

Minolta HSD3600 to dość stara lampa, ale jeśli ograniesz temat, powinna wystarczyć. Sprawdź dokładnie czy przy kadrach pionowych lampa ma kontakt z body, bo niestety to taka przypadłość że zdarza się utrata kontaktu i albo lampa nie błyśnie, albo błyska pełną mocą.

 

Co do oceny czy ta puszka Ci wystarczy, nie mnie to oceniać. Jeśli pójdziesz i uznasz, że zrobiłeś wszystko co w twojej mocy, a ograniczeniem jest sprzęt, wtedy myśl o ewentualnej zmianie. 

 

Pozdrowienia!