anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

SLT-A77 II + filtr C-PL = problem?

dziadeG
Poszukiwacz

SLT-A77 II + filtr C-PL = problem?

Witam,

na początek się przywitam:) Mam na imię Grzechu. Dawno dawno temu, jeszcze za czasów "innego" wyglądu forum, bywałem tu. Fotografuję już sporo latek, a zaczynałem od kliszy. Po dłuższym czasie nieobecności pojawił się problem z odzyskaniem starego konta do którego zapomniałem hasła i dlatego zmuszony byłem założyć nowe, ale to mało ważne.

 

Jest problem poważniejszy...

Po A550 i A700 przyszedł czas na A77II. Tydzień temu w piękny pogodny dzień wybrałem się w góry. Zapis na karcie pamięci jak zwykle w formacie RAW. W domu, spokojnie przeglądając wykonane fotografie na Adobe Bridge (jeszcze przed "wywołaniem"!) wyglądały OK. Po wywołaniu masakra. Na błękitnym niebie kolorowe, delikatne... gradienty? Takie fioletowo-rózowe tęcze w miejscach gdzie niebo się rozjaśnia na całej linii kadru. W sumie można powiedzieć, że na całym niebie, tylko na ciemniejszej jego części mniej widoczne. Wiecie na pewno jak wygląda niebo na fotografii wykonanej z filtrem C-PL:) Gdzieś wyczytałem, że takie "efekty" jak u mnie, występują jak fotografujemy przez szybę samolotu.

 

Teraz trochę o wykorzystanym sprzęcie. Filtr to Marumi C-PL Super DHG, monitor Eizo ColorEdge CS230 profilowany i kalibrowany - o nic go nie podejrzewam. Wyświetla precyzyjnie paletę sRGB. W A77II oczywiście profil sRGB. Zdjęcia wywoływane i pomniejszane w Adobe CameraRAW 8. Żadnej ingerencji w parametry fotografii (jasność, kontrast, WB itp.), tylko zapis do JPG. Nie wiem jak by było, gdybym wywołał 1:1, tzn. nie zmniejszając rozmiarów zdjęcia. Sprawdzę to.

 

I teraz sedno sprawy - "coś", co mnie męczy od tygodnia czyli plastikowe/celofanowe półprzepuszczalne lustro. Boję się, że to ono jest temu winne. Na A550 i A700 z tym samym filtrem i na tym samym monitorze nigdy takie zjawisko nie występowało. Czy to pod słońce czy ze słońcem.

Przepraszam za ten elaborat:) Co Wy na to?

A! W wolnej chwili dodam link do przykładowej fotografii abyście sami się jej przyjrzeli.

 

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Hej miałem a77 używałem jej z cpl-em i nigdy nie miałem żadnych problemów. Jedynie robiąc zdjęcia na 11 mm niebo na jednym końcu było ciemniejsze, a na drugim jaśniejsze, ale to akurat normalne. Wrzuć zdjęcia jestem ciekawy jak do wygląda.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

A jaki obiektyw był w użyciu?

 

Tak czy inaczej, czekam na zdjęcie przykładowe.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witaj.

Spróbuj wywołać te RAW-y w innym jakimś programie (np.: IDC dołąćzany do aparatu, freeware'owy RawTherapee). To pierwsza możliwość.

Druga to jeżeli masz możliwość to może sprawdź ten obiektyw z założonym filtrem z innym korpusem. Może trzeba przeczyścić filtr i przednią soczewkę obiektywu.

dziadeG
Poszukiwacz

>pawelszymanski6

Dokładnie, tak jest przy bardzo szerokim kącie. Trzeba z rozwagą używać C-PL, aby na niebie cuda nie wyszły. Przy mojej Sigmie EX 10-20 f4-5.6 polaryzuję delikatnie.

dziadeG
Poszukiwacz

>Lajam

Sigma EX 10-20 f4-5.6

 

>piotruso

Dokładnie, spróbuję na innym oprogramowaniu.

Jeśli chodzi o użycie tego obiektywu z tym samym filtrem na innym korpusie, to tak jak wcześniej napisałem, z A550 i A700 nigdy nie miałem takiego problemu.

Optyka zawsze w nienagannej czystości. Można powiedzieć, że na tym punkcie mam bzika :slight_smile:

dziadeG
Poszukiwacz

Witam ponownie po krótkiej przerwie.

Wyszła na to, że chyba pospieszyłem się ze swoim problemem. Zanim jednak opiszę co i jak, proszę zerknijcie na zdjęcia poniżej i napiszcie jak na waszych ekranach wygąda niebo. Proszę też, jeśli to możliwe, o informację na temat użytego do podglądu oprogramowania.

Z góry dziękuję!

 

Karkonosze

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Brudne :wink: (masz matrycę do czyszczenia).

A na poważnie: zdjęcia są dość małe (1000 pix na dłuższym boku) więc nawet jeżeli coś by występowało to podczas skalowania i kompresji do jpeg najprawdopodobniej zostanie to wygładzone poprzez uśrednienie w procesie interpolacji.

Oglądałem zdjęcia w powiększeniu 1:1 jak również w powiększeniu 400%. Poza zauważeniem brudów matrycowych praktycznie nic nie zwróciło szczególnie mojej uwagi (no, może na zdjęciu 02 jest jeszcze smuga kondensacyjna za przelatującym samolotem). Obejrzałem zdjęcia w standardowej przeglądarce windowsowej jak również w programie XnView. Jeżeli chcesz podeślij raw, mogę i to obejrzeć / wywołać.

Ale jeżeli doszedłeś do tego, co to był za bug i nie było spowodowane to sprzętem to O.K. Napisz tylko czego się wystrzegać lub na co zwracać uwagę.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Na moim ekranie niebo wygląda całkiem ok. Owszem widać banding, ale to zapewne wynik kompresji, bo ogólnie zdjęcia malutkie i artefakty JPG są wszechobecne.

 

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

za Lajamem kompresja zjadła fotki ale po za tym zdjęcia są ok. (sprawdzałem w ps i faststone)