anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pan Szczepan mistrz optyki

Gucio50
Początkujący

Pan Szczepan mistrz optyki

Moja flinta źle ostrzyła, właściwie wcale.
Na klubkm.pl polecono mi Pana Szczepana z Poznania.
We wtorek wysłałem a dzisiaj w piątek dostałem z powrotem w świetnym stanie, naprawiony. Tanio a nawet bardzo tanio.

Mogę polecić do każdej optyki tego Mistrza. :c37

Jeżeli ktos ma flintę, to po latach, 3cia soczewka rozluźnia się w mocowaniu i zaczyna słabo ostrzyć. :c22 :c22 :c22

Teraz mam ostre zdjecia przy f1:4 w całym zakresie ogniskowych od 70 do 210mm. Rewelacja.

17 ODPOW. 17
profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Gucio50 napisał(a):


Teraz mam ostre zdjecia przy f1:4 w całym zakresie ogniskowych od 70 do 210mm. Rewelacja.


Teraz masz ostre zdjęcia przy F4 w całym zakresie.
Wielkość literki ma znaczenie :D

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Gucio50 napisał(a):

Moja flinta źle ostrzyła, właściwie wcale.
Na klubkm.pl polecono mi Pana Szczepana z Poznania.


na kkm jest założony cały, bardzo obszerny, wątek na temat Pana Szczepana i jego serwisu. Myślę, że większość wie o kogo chodzi, a Ci co nie wiedzą, to z Twojego tematu w żaden sposób nie skorzystają, bo co z tego, że wychwalasz Pana Szczepana, jak nie podałeś namiarów na niego... :smileyrolleyes:

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Oj, czepiasz sie, Pawełku ;).

FOTOOPTYKA - NAPRAWA
Szczepan Kostrzewski
60-241 POZNAŃ ul.Kuźnicza 13/8
tel 061 862 63 23

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

pawelszymanski6 napisał(a):

bo co z tego, że wychwalasz Pana Szczepana, jak nie podałeś namiarów na niego... :rolling_eyes:


Żartujesz? To najbardziej znana osoba w Poznaniu - kogo nie spytasz - od razu Cię do niego skieruje :c97

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

sadam napisał(a):

Gucio50 napisał(a):


Teraz mam ostre zdjecia przy f1:4 w całym zakresie ogniskowych od 70 do 210mm. Rewelacja.


Teraz masz ostre zdjęcia przy F4 w całym zakresie.
Wielkość literki ma znaczenie :D


Skąd taka stanowczość, sadamie? Pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Zarówno zapis f1:4, jak i F4 są m.z. niepoprawne :c63
Kiedyś literki f (a czasem zamiennie F) używano do oznaczania ogniskowej obiektywu. Przysłonę podawano jako 1:4, bez żadnych literek. W wygodnickich czasach współczesnych, zaczęto stosować zapis 4 (ta czwórka jest tylko przykładowa), np. jako 4/200, albo 200/4 - przy czym ten drugi zapis jest m.z. poprawniejszy, gdyż podaje niejako średnicę "źrenicy wejściowej", jak zwykło się kiedyś mawiać (tu będzie to 50mm czyli 200/4 właśnie).
Aby na wyświetlaczach elektronicznych odróżnić 4 od 4 (1:4 od 4s), zaczęto stosować oznaczenie literowe dla przysłon. Użyto litery ef, która kojarzy się z ogniskową a ponieważ jak pisałem wyżej używano zamiennie "f" i "F" - przy czym częściej "f", poprawnym zapisem jest f/4 lub F/4. I znów wracamy do wyświetlacza - duże F jest czytelniejsze, a brak "/" to zaoszczędzony znak na wyświetlaczu, więc aparat wyświetla nam F4, ale pisząc, właściwe i bardziej eleganckie jest pisanie F/4, przy czym f/4 nie jest błędem, a nawet uważam za bardziej poprawne. Poprawne jest również napisanie 1:4.
O flincie można napisać 1:4 70-210mm, albo 4/70-210, albo 70-210/4, albo f(F)/4 70-210. Wszystkie te zapisy będą poprawne.

(Wg. dawnego zapisu, naszego kita można by opisać jako: 1:3,5:5,6 f 18-55mm - przy czym "f" czasem podawano, a czasem nie)
:c22

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Tadziu :thumbsup:

profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

:smileyredface: no to się popisałem ignorancją.
Przepraszam i dziękuję - porządnej wiedzy nigdy dość.

profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

Tadziu namieszałeś trochę z tym f i F ;)

Gucio50
Początkujący

tompac napisał(a):

Tadziu namieszałeś trochę z tym f i F ;)



Tadeusz niczego nie namieszał, a miał racje.
Różni producenci optyki oznaczaja swoje obiektywy f lub F, to ich prawo ale w fizyce wzór zawiera małe f jako ogniskowa podzielona przez otwór względny. Polecam wikipedia.org.
Purystycznie rzecz biorąc flinta, przynajmniej moja to f:4. Co oznacza stosunek ogniskowej do otworu względnego obiektywu.

Czy więc w Minolcie pracuja niedouczki, ze na swoich obiektywach w zasadzie nie używaja żadnej litery f, ani duzej ani małej. Mam na stole moja flintę i żadnego efa nie ma.
1:4(32), gdzie 32 to przysłona maksymalnie mozliwa.

To niejako sprawa firmy i jej tradycji. Coś jak znak firmowy.
Sigma ma zwyczaj na obiektywie w miejscs f wstawiać jedynkę - 1:4.5
Helios-y oznaczane były liczbą łamana przez ogniskową - 1.8/50
Sony np kitowy oznacza 3.5-5.6/18-55, też bez efa czy jedynki.
Canon wstawia jedynke
Jak widać co producent to inna tradycja.

No i popatrzcie co wyszło z postu o Panu Szczepanie, dzieki chęci dogryzania sobie nawzajem. :smileythumbsup: