anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Blokada AF

profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik

Blokada AF

Czasami wiedza nt. "jak to działa" przydaje się w rozsądnym używaniu funkcji.

Z wyczuwalnego oporu przycisku blokady wygląda, że raczej działa elektrycznie niż mechanicznie. Chodzi mi o to czy wysyła do korpusu komendę "Nie kręć" np. przez przerwanie obwodu silnika itp.

No i przede wszystkim do kiedy działa, bo przycisk sprawia wrażenie monostabilnego. Dopóki jest naciskany czy do drugiego naciśnięcia ?

No bo działanie tylko do czasu wyzwolenia migawki wydaje mi się nielogiczne; taką samą blokadę mam przytrzymując po sygnale gotowości nastaw spust do połowy.

W zasadzie da się do tego dojść samemu metodą prób, ale można coś sp(su)ć.

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Aby wyjaśnić sobie pojęcia bo może się nie rozumiemy - Ty piszesz o którym przycisku? O środkowym przycisku AF na kółku / przyciskach wyboru? Bo to tak naprawsę nie jest przycisk blokady AF. To jest przycisk włączenia trybu AF-S (single) czyli uruchamiam AF, obiektyw zacznie kręcić aż będzie wystarczająco ostro i wtedy zostanie zablokowany AF na takiej odległości na jaką został ustawiony. Zablokowany AF będzie do momentu gdy naciskasz ten przycisk.

A po co jest ten przycisk? Ja mam najczęściej ustawiony tryb AF na AF-C (ciągły) czyli gdy naciskam spust to aparat mi ciągle ostrzy. Nie mogę więc przekadrować po nastawieniu ostrości. Dlatego naciskam klawisz AF i już nie muszę przełączać trybu ustawiania ostrości, aparat pracuje w trybie AF-S, po ustawieniu ostrości zablokuje ją.

Nazwa "przycisk blokady ostrości obiektywu" odnosi się do przycisku występującego na niektórych obiektywach. Może on pracować jako przycisk zablokowania AF lub podgląd GO. Ma to szczególnie znaczenie przy dłuższych, większych i cięższych obiektywach (dlatego taki przycisk występuje m.in. w SAL 70400 ale i w kilku starszych szkłach produkcji Minolta)

Nigdy nie zastanawiałem się nad sposobem działania przycisku AF. Oczywistym jest, że działa na drodze elektrycznej ale jak wygląda komenda to, przyznam, nie interesuje mnie zbytnio.

I spokojnie możesz dochodzić tego, jak działa system AF metodą prób i błędów, wyciągania wniosków. Niczego nie zepsujesz. Jedynie możesz sobie skonfigurować aparat troszkę nie tak jak wymyśliłeś. Dlatego, jeżeli ktoś nie jest pewny tego co robi, jeżeli ustawia aparat po raz pierwszy warto przed takimi próbami spisać sobie konfigurację na kartce, wartości, które się zmieniło. Po zabawie z aparatem wracamy do nastaw defaultowych i konfigurujemy aparat "pod nas" zgodnie ze stanem zapisanym na kartce. Po kilku takich próbach już bez kartki będzie wiadomo, jak aparat ustawić aby było nam wygodniej.

profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik

No fakt, skróty myślowe mogą wprowadzić niejasność. Pisząc "przycisk blokady" myślałem o tym. który służy tylko do blokady AF.

I jeszcze zmuszam do główkowania, że skoro "wysyła do korpusu", to nie jest na korpusie. Sorki !!

Chodziło mi o przycisk na obiektywie Minolta (tym z mojej stopki/podpisu). I głównie o to, do kiedy działa.

Edit:

Za Twoją radą (ale na swój rachunek :smileyhappy:) popełniłem próby i wyszło że:

1) oba przyciski (na obiektywie i AF na korpusie) działają identycznie, czyli w zasadzie dublują się, z tym że ten na rurze nie zmienia wskaźnika AF-S / AF-C. Jedyny pożytek to moiżliwość wyboru, którym kciukiem (P/L) pstrykaczowi wygodniej operować. Działają dopóki są naciskane.

2) Instrukcja jest do (_x_) w tym ustępie; na str. 17 opis przycisku AF odsyła do stron 120, 122, gdzie nie ma ani słowa na temat blokady przyciskiem AF. W rozdziale "Blokada ostrości" (str. 118) jest opisany tylko sposób poprzez stały AF-S.

3) Żaden z nich nie umożliwia blokady stałej - trzeba po pierwszym zdjęciu przesunąć przełącznik na MF.

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No więc tak:

ad. 1 Według mnie (piszę z tego co pamiętam, tu mogę się mylić, sprawdzić dokłdnie mogę dopiero jutro wieczorem) nie działają tak samo. Przycisk AF na korpusie uruchamia działanie AF w trybie AF-S (niezależnie w jakim trybie będzie ustawiony korpus) a więc w momencie naciśnięcia przycisku autofokus zacznie działać, ustawi ostrość, potwierzdzi w wizjerze i wyda dźwięk (oczywiście jeżeli potwierdzenie dźwiękiem jest włączone) i dopuki jest naciśnięty ten przycisk to AF będzie zablokowany. Przycisk na obiektywie tylko zablokuje ostrość tak jak została ona ustawiona ale nie uruchomi funkcji "ustaw ostrość". Potwierdzenia dźwiękowego gdy aparat pracuje w trybie AF-C też nie będzie. No i sposób umieszczenia jest wygodny przy długich i ciężkich szkłach, wygodniej z niego korzystać (szczególnie gdy pracuje się z aparatem z podpiętym gripem w pionie wtedy kciukiem praktycznie nie sięgniesz do przycisku AF).

ad. 2 Masz rację, w instrukcji nie wszystko jest opisane dokładnie, skupiono się nad najważniejszymi problemami. Zresztą obecnie instrukcje są tylko po to aby były, aby nikt nie mógł zarzucić producentom, że nie ostrzegali klientów przed złym użytkowaniem i dlatego sprzet jest zepsuty. Niestety, takie czasy i nie jest to przypadłość tylko tej jednej firmy ale tzw. trend światowy. Podobno wszystko jest w sieci więc można sobie znaleźć. A to, że ktoś nie ma dostępu do sieci, że nie potrafi tego odnaleźć to nikogo nie rusza. Można to trochę porównać do tego, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

ad. 3 Tak, nie ma w aparatach z AF blokady stałej. Trzeba przełączyć na manual, wtedy jest odłączone sprzęgło od obiektywu lub wyłączony napęd silnika w obiektywie (w zależności od typu szkła).

profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik

"Przycisk na obiektywie tylko zablokuje ostrość ... ale nie uruchomi funkcji "ustaw ostrość".

No dyć ino gupielok by blokada cis, póki łostro nie chyci.

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Ja tylko odniosłem się do Twojego zdania "[...] oba przyciski (na obiektywie i AF na korpusie) działają identycznie, czyli w zasadzie dublują się [...]". Te dwa przyciski nie działają identycznie.

Widocznie niepotrzebnie piszę niektóre rzeczy. :slight_frown: