anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Tryb APSC w a99 - jak włączyć na stałe

ROZWIĄZANE
lordkain
Nowicjusz

Tryb APSC w a99 - jak włączyć na stałe

Czy ktoś wie jak wyłączyć automatyczne przełączanie aparatu na tryb APSC po podpięciu obiektywu apsc?

Ponoć szkło DT 11-18 można używać na FF i używać na wartości powyżej 15mm na pełnym sensorze. Tylko że jak go podłączam to automatycznie wskakuje mi tryb APSC.

 

Czy ktoś wie jak z tym sobie poradzić?

 

 

Tagi (1)
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Cześć, nie wiem jak w A99, ale w poprzednich aparatach jedyną możliwością fotografowania obiektywem APSC w formacie FF, było po wyostrzeniu wciśnięcie przycisku blokady obiektywu, tym który służy do jego odłączania, i wyzwolenie migawki. Oczywiście, aparat musiał być ustawiony tak aby zezwalał na wyzwolenie migawki bez podłączonego obiektywu.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

6 ODPOW. 6
lordkain
Nowicjusz

źle tytuł napisałem - jak WYŁĄCZYĆ na stałe  chciałem zapytać

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Cześć, nie wiem jak w A99, ale w poprzednich aparatach jedyną możliwością fotografowania obiektywem APSC w formacie FF, było po wyostrzeniu wciśnięcie przycisku blokady obiektywu, tym który służy do jego odłączania, i wyzwolenie migawki. Oczywiście, aparat musiał być ustawiony tak aby zezwalał na wyzwolenie migawki bez podłączonego obiektywu.

lordkain
Nowicjusz

niezła myśl. dzięki!

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Jak napisane jest w instrukcji aparatu:

"Fotografowanie przy użyciu obiektywu DT

 

Opisywany aparat wyposażony jest w 35-milimetrowy, pełnoklatkowy przetwornik CMOS, jednakże rozmiar obrazu jest automatycznie ustawiany na rozmiar odpowiadający formatowi APS-C i jest mniejszy, gdy używany jest obiektyw DT (nazwa produktu zawiera oznaczenie „DT”).

 

W przypadku zamocowanego obiektywu DT, format APS-C wybierany jest automatycznie.

 

Gdy zachodzi potrzeba rejestrowania obrazów pełnoklatkowych, wówczas należy skorzystać z obiektywu przeznaczonego dla aparatu pełnoklatkowego."

 

Można próbować tricku z przyciskiem zwolnienia obiektywu, ale na dłuższą metę to kompletnie bez sensu. Tracimy całą kontrolę nad przysłoną, przez co nie ma opcji by ustawić pożądane wartości. Obiektyw 11-18 DT wypada bardzo słabo na pełnej klatce. 

 

Zdecydowanie lepiej go sprzedać i kupić choćby Minoltę 17-35/2.8-4.  

 

Pozdrowienia,

lordkain
Nowicjusz

Dzieki za przytoczenie instrukcji - to moja czwarta alfa więc nie czytuję już instrukcji :slight_smile: a widać coś tam nowego było.

 

Sprzedać 11-18 nie sprzedam bo nadal mam a77. może dokupię faktycznie z czasem tę minoltę i będzie cacy

 

Dzięki

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie wiem jak cenowo i jak z dostępnością niżej wymienionych szkieł bo mnie szerokie kąty niezbyt interesują ale z ultra szerokich szkieł do FF to masz Sigmę 12-24, Sigmę 15-30 i Tamrona 15-30, Sony 16-35, Minoltę 17-35, Tamrona 17-35 i Sigmę 17-35. Potem są jeszcze szkła od 19 i 20 mm ale to już nie takie ultra szerokie kąty.

Ze stałoogniskowych są Sigma 8 mm, Tamron 14 mm, Sigma 14 mm, Sigma 15 mm, Minolta 16 mm, Sony 16 mm, Tokina 17 mm.