anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Analogowy chaos - Harmonogram wyłączeń naziemnej analogowej

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Analogowy chaos - Harmonogram wyłączeń naziemnej analogowej

Sporo zamieszania się zrobiło z wyłączeniem nadajników telewizji naziemnej analogowej. Dokładna mapka:

http://static.cyfryzacja.gov.pl/gallery/image/tabelka_mapka.jpg

Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem: http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wylaczen,748.html
Zauważyłem, że mimo szerokiej akcji edukacyjnej, duża część mieszkańców nie jest doinformowanych o tym co zostaje wyłączone, kiedy, jak, jakie będą efekty i co trzeba zrobić aby odbierać sygnał cyfrowy. Szczególnie w przypadku starszych osób (przynajmniej w moim otoczeniu). Mam dziwne przeczucie, że po wyłączeniu będzie spory chaos. Po pierwsze, informacje nie dotarły do wszystkich. Po drugie nawet jeśli informacja dotarła, nie każdy ją zrozumiał, nie każdy wie z czym się to wiąże. Po trzecie, nie każdego stać na zakup nowego telewizora, ewentualnie tunera, czy wymiany instalacji antenowej... Macie podobne wrażenie?

16 ODPOW. 16
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Co do osób wciskających jakieś dziwne oferty - tak zawsze było w naszym kraju, zresztą wszędzie tak jest. Dlatego ważną rolę pełni informowanie o szczegółach :D

piotruso napisał(a):

Telewizja puszczała filmiki informacyjne, prowadziła kampanię informacyjną ale skoro nie zauważyłeś to pewnie było to w niewystarczającej ilości.


Osobiście kanały TVP oglądam raczej bardzo rzadko. Głównie sport i "Czas Honoru" :D Nigdy nie spotkałem się z takim spotem, m.in. tymi prezentowanymi przez Stubba. Jednak moja opinia nie jest oparta na tym co ja widziałem (skoro oglądam głównie kanały "zagraniczne", to nie ma prawa wydawać opinii o TVP). Po paru dyskusjach z dziadkami (jeszcze korzystają z analogowej i spędzają przed tv po kilka godzin dziennie) i rodzicami oglądającymi różne kanały głównie wieczorową porą - słyszeli o cyfryzacji, ale bez żadnych szczegółów. Do tego mam dużo sąsiadów w starszym wieku i podobnie, zarys jest - jednak wiedza mierna...
TV po prostu ogłupia,


Nie do końca mogę się zgodzić :D Jeśli ogląda się "z głową", potrafi oddzielić się treści ogłupiające (bo jest ich dużo, podobnie jak w Internecie), treści edukujące i rozrywkę - to tak naprawdę obecna oferta operatorów satelitarnych, czy kablowych może być bardzo pożyteczna. Jest całe mnóstwo kanałów i programów które w bardzo przyjemny, ciekawy sposób przekazują ogrom wiedzy - których nawet w Internecie próżno szukać. Oczywiście, wszystko jest kwestią subiektywną :D
Sądzę, że warto podzielić wszystkie stacje na polskie typu TVP, TVN, Trwam itp., stacje edukacyjno-rozrywkowe jak BBC, Discovery, National Geographic, kanały filmowe i sportowe. Oczywiście każdy kanał ma swoją specyfikę różnice między TVP, TVN i przykładowym Trwam są ogromne, jednak bardziej chodzi mi o cechy i różnorodność ramówkę. Mnie np. interesuje sport, uwielbiam wieczorem położyć się i obejrzeć jakiś super interesujący program na BBC czy podobnej stacji. Naprawdę, niektóre programy są najzwyczajniej rewelacyjne i dzięki nim można w ciekawy sposób lepiej poznać świat. Do tego są to głównie kanały w HD i wysokobudżetowe. Przyjemnie jest obejrzeć np. "1000 miejsc które warto zwiedzić przed śmiercią", "Świat Natury", "Nieznane zakątki Świata" - gdzie mamy możliwość poznać i zanurzyć się w nieznane kultury, nieznane miejsca na świecie - które są nierzadko przepiękne widoki, aż chce się oglądać. Inne bardzo ciekawe programy to np. "Granice ludzkich możliwości", gdzie ciało ludzkie jest poddawane bardzo różnym, ekstremalnym akcją, oczywiście oparte na faktach. Są też programy o psychologii, nowości technologiczne z przeróżnych kategorii życia. A jeśli posiada się naprawdę dobry model telewizora, to każdy program wydaje się ciekawszy, jakość obrazu na niektórych kanałach jest rewelacyjna i daje dużo większą przyjemność z oglądania - ja od tego uzależniłem się i czuję się z tym dobrze :D Naprawdę jeśli w mądry sposób korzysta się z oferty - można wyciągnąć wiele pozytywnych wrażeń. No i nie wspomniałem o kanałach filmowych, na których i tak jest mało ciekawych filmów, a zawsze jak leci jakiś ciekawy - to akurat już się zaczął ;) Na szczęście są oferty VOD od Sony i operatorów telewizji satelitarnej :D

Planuję jednak zakup telewizora. Bo filmy, bo DLNA, bo skype, bo zdjęcia na dużym ekranie, bo PS Move jest świetny. Telewizor w tych czasach to już konkretne urządzenie, które bez sygnału tv jest bardzo użytecznym urządzeniem :D


I to jest właśnie jest druga strona medalu :D Jeszcze z 4-5 lat temu nie byłoby dyskusji, oglądamy praktycznie tylko to, co daje nam antena. Jednak obecnie nawet bez podłączonej anteny telewizor może pełnić bardzo dużo funkcji. Telewizor powoli stał się komputerem, gdzie nawet jest możliwość serfowania po Internecie :D A jeśli mamy do tego kino domowe i PS3 - całkowicie inny wymiar rozrywki. Jak zauważyłeś z PS Move to trochę ruchu nawet zdrowe jest :D Już niedługo powinien być w sprzedaży NSZ-GS7 (odtwarzacz bardzo multimedialny) który jeszcze o kilkadziesiąt procent zwiększy możliwości telewizora :D Przepraszam, że tak się ekscytuję tym - ale jest najzwyczajniej pasjonatem RTV, a jak patrzę wstecz (na to co się było), na teraźniejszość (na to co jest) i spojrzę w przyszłość (na to co przed nami) - to najzwyczajniej wywołuje to w moim przypadku taką reakcję :c79 :c35 :c42 :c19

profile.country.pl_PL.title
bart_m26
Użytkownik

Co do tych filmów instruktażowych, pominę ich stronę techniczną, merytoryczną itp, to każdy w jakimś tam stopniu ocenia subiektywnie...problem w tym, że owe filmiki emitowane były w czasie reklam, których to powiedzmy sobie szczerze mało kto ogląda. Przecież jak zaczyna się czas "reklamowy" większość z nas przerzuca się na inny kanał. Myślę, że trochę brakło informacji o cyfryzacji np w prasie :c18 , jakby te filmy nie były dobrze zrobione, emitowane między reklamami miały raczej niewielką ilość widzów oglądających to ze zrozumieniem.

Sony A35, 18-55mm, 50mm/1.8 +pasja i plany
profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Jeśli tak było, bo takiej wiedzy nie mam - to w 100% podpisuję się pod Twoimi słowami :thumbsup: Również nie mogę znieść reklam i jakoś już tak automatycznie przełączam, albo na chwilę odchodzę od telewizora :D Widać to bardzo zły nawyk ;) Tylko mało jest fajnych reklam, nie da się inaczej ;)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

problem w tym, że owe filmiki emitowane były w czasie reklam, których to powiedzmy sobie szczerze mało kto ogląda.



Widzisz, problem polega na tym, że reklama jest "przypisana do programu. Pomiędzy reklamą a danym programem telewizyjnym nie może być nic nadawane. W związku z tym jeżeli mamy taki układ: program rozrywkowy → reklama → tu musi być jakiś przerywnik (choćby logo stacji) ponieważ nie mogą spotkać się dwie reklamy → reklama → film to jedynym miejscem, gdzie można umieścić taki spot jest właśnie ten przerywnik pomiędzy reklamami. TVP ma jeszcze dodatkowo takie ograniczenie, że nie może przerywać swoich programów więc najczęściej tego typu rzeczy można koło reklam. Taka rzeczywistość.
Wyjściem z sytuacji byłoby zrobienie cyklu programów i umieszczenie ich w ramówce jako samodzielnych programów. Ale znowu gdy jest to programik 2 - 3 minutowy to zginie wśród reklam. I tak źle i tak do d...

profile.country.pl_PL.title
bart_m26
Użytkownik

Rozumiem to, reklamy być muszą itp...ale nagle coś mi się przypomniało...pamiętam jak w jednym już nieemitowanym serialu TVP w scenariusz wkładano reklamy pewnych produktów...Mam na myśli "Plebanię" i wręcz namolną, agresywną reklamę Orange prepaid (wtedy jeszcze Idea ) jeśli operator mógł zapłacić producentowi serialu za taką wątek w scenariuszu (telefon dla samotnej seniorki w domu starców ) to może mogli w popularnych serialach wkręcić wątek cyfryzacji...że główni bohaterowie M jak Miłość czy czegoś tam innego również cyfryzację przechodzą...Taki tylko pomysł :c18

Nie oglądam obecnie seriali, jeśli taki wątek się pojawił to zwracam honor TVP/Min cyfryzacji czy co tam jeszcze za to odpowiada... :c18

Sony A35, 18-55mm, 50mm/1.8 +pasja i plany
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

w popularnych serialach wkręcić wątek cyfryzacji...że główni bohaterowie M jak Miłość czy czegoś tam innego również cyfryzację przechodzą...Taki tylko pomysł :c18



I jest to bardzo dobry pomysł. To jedna z dróg i działająca (kiedyś z pewnych badań wyszło, że gdy jedna z bohaterek popularnego serialu miała raka, dzięki badaniom prowadzonym regularnie wykryto u niej chorobę i całkowicie wyleczono, a sama bohaterka coś tam jeszcze działała społecznie w sprawie badań kontrolnych to po emisji tych odcinków drastycznie podniosła się liczba osób zgłaszających się do lekarza). A coś takiego jak opisałeś to nazywa się "product placement" - często bohaterowie jeżdżą samochodami tylko jednej marki i mówią o niej, jedzą na śniadanie płatki jednej firmy, oglądają telewizje na telewizorach jednej marki i oczywiście "mimochodem" wspominają o najlepszości danych marek / produktów.
Czy takie coś było w serialach? Też nie powiem, nie oglądam prawie TV a seriali popularnych też nie.

profile.country.pl_PL.title
stubbs.
Użytkownik

piotruso napisał(a):

...A coś takiego jak opisałeś to nazywa się "product placement" - często bohaterowie jeżdżą samochodami tylko jednej marki i mówią o niej, jedzą na śniadanie płatki jednej firmy, oglądają telewizje na telewizorach jednej marki i oczywiście "mimochodem" wspominają o najlepszości danych marek / produktów.
Czy takie coś było w serialach? Też nie powiem, nie oglądam prawie TV a seriali popularnych też nie.



Zgadza się, pierwszy polski film w którym wykorzystano na szeroką skalę tą technikę marketingową to "Killer". Przypomnijcie sobie jak Jurek przez cały film popijał wodę (w dość wyrazisty sposób) tylko jednego producenta. Na chwilę obecną ta technika dostała również polską nazwę. Znana jest pod kryptonimem "lokowanie produktu". Można zobaczyć przykłady takich działań choćby w "Kuchennej rewolucji" z Magdą Gesler, "Na Wspólnej", ... i wiele innych przykładów.

Piotruso, według mnie masz bardzo dobry pomysł, tyle że powinien być wprowadzony dużo wcześniej oraz na szerszą skalę. Pisaliście o tych filmikach które podesłałem. Tak, były one emitowane w bloku reklamowym co skutkowało natychmiastową zmianą kanału :) . Co do wartości merytorycznych prezentowanych treści - przystępny język, kilka błędów można wychwycić, ale dla starszej lub totalnie nieznającej się osoby na start powinno wystarczyć.

https://www.youtube.com/watch?v=So2R4OA1t0I
https://www.youtube.com/watch?v=So2R4OA1t0I

Oczywiście nie chcę reklamować żadnego dostawcy telewizji.

Dla osób mniej zorientowanych chciałbym wrzucić link, w którym można znaleźć różne sposoby podłączenia dekoderów, anten etc. w zależności od modelu TV oraz dostępnych gniazd.
http://www.cyfrowydoradca.pl/poradniki/polaczenia.html

Pozdrawiam Stubb