anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony Vegas/Vegas movie studio

imrowai
Początkujący

Sony Vegas/Vegas movie studio

Witam
Mam dwa pytania:
1. mam w sony vegas stworzony projekt z filmów kręconych w kamerze SD dcr-sx65. W jakiej rozdzielczości najlepiej wyrenderować ten film by uzyskać najlepszą jakość? Z tego co wiem to renderowanie w rozdzielczość HD nie ma sensu przy plikach źródłowych w jakości SD. Ale gdy renderuję film w formacie takim jak żródłowe pliki (720x576) to gotowy film podczas odtwarzania po włączeniu pełnego ekranu jest mniejszy niż ekran. Odtwarzany jest z czarną ramką do okoła. Filmiki z kamery o takich samych wymiarach odtwarzane są natomiast bez problemu na całym ekranie. Gdzie tkwi haczyk i jak to ustawić by za parę lat nie zorientować się , że rodzinne archiwum jest w złej rozdzielczości?
Oczywiście mógłbym na wszelki wypadek renderować w wysokiej rozdzielczości - takie filmiki odtwarzane są normalnie, ale mają one dużą wielkość i renderowanie zajmuje więcej czasu.
Nie chcę tworzyć bezsensownie wielkich plików. Szukam złotego środka pomiędzy jakością a wielkością pliku.

2. Wszędzie na forach pojawia się Sony Vegas. Wydaję mi się , że do domowych zastosowań wystarczy Vegas movie studio lub Vegas movie studio platinum. Czy ktoś porównywał te programy i może coś doradzić/wydać opinię. znalazłem stronę z porównaniem tych programów ale dla kogoś kto o montażu dużo nie wie to niewiele mi ona pomogła.
Vegas movie studio ma cenę bardziej przystępną i kusi mnie ten program. I najważniejsze czy jest polski dystrybutor tego oprogramowania - na stronie sony nie mogę znaleźć nic na ten temat?

Z góry dzięki za informacje i pomoc

9 ODPOW. 9
profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witam,

Najlepiej jest renderować film w tych samych rozmiarach, co oryginalny materiał, czyli w przypadku nagrań z DCR-SX65E w rozdzielczości SD. Powodów, dla których filmy nie wyświetlają Ci się w pełnym ekranie, może być kilka.

Zacznę od ustawień projektu i ustawień renderowania w Vegasie. W trakcie pracy nad wieloma filmami, które kręciłem DCR-SR35E, wypracowałem sobie następujący szablon, który pozwolił mi zachować wysoką jakość i odpowiednie wyświetlanie finalnych plików:

http://img46.imageshack.us/img46/1651/vegas1.png
Widok po włączeniu menu File -> Properties. Szerokość i wysokość obrazu oraz Pixel aspect ratio są wybrane dla filmu panoramicznego. Jeśli filmujesz w 4:3, trzeba oczywiście wpisać 720 x 576.

Przy renderowaniu wybieram jako wyjściowy format "MainConcept AVC/AAC (*.mp4)". Warto wejść w szczegółowe ustawienia (przycisk "Custom...") i upewnić się, że rozmiary, proporcje piksela i inne ustawienia są zgodne z projektem. Typowe ustawienia podsumowałem na poniższym zrzucie ekranu:

http://img812.imageshack.us/img812/5450/vegas2k.png
Informacje znajdujące się powyżej ramki "Include video" są nieistotne. Istotne natomiast jest wybranie Profile "Main"; średni bitrate w zupełności wystarczający dla nagrań w SD to 6 Mb/s, no i koniecznie w zakładce "Project" należy ustawić Video rendering quality na "Best".

W ten sposób otrzymuję rozsądnej wielkości i dobrej jakości pliki wynikowe, które mogę odtwarzać na komputerze i wrzucać np. na YouTube.

Myślę, że zastosowanie powyższych ustawień wystarczy, aby filmy z Vegasa odtwarzały się poprawnie na pełnym ekranie. Jeśli nie, będzie to już kwestia ustawień samego odtwarzacza multimediów. Na przykład w programie Media Player Classic - Home Cinema opcją, która odpowiada za wyświetlanie filmów na pełnym ekranie, jest Widok -> Rozmiar obrazu -> Dopasowanie do szerokości okna.

Wybór odpowiedniej wersji Vegasa nie powinien być trudny, jeśli tylko określisz swoje potrzeby. Cena i możliwości wersji "Movie Studio" sprawiają, że jest to bardzo dobry wybór dla początkujących użytkowników. Porównanie możliwości aktualnych wersji znajduje się na stronie:
http://www.sonycreativesoftware.com/moviestudiope/compare

Postaram się wymienić, jakie najważniejsze dodatkowe opcje posiada wersja "Movie Studio Platinum" w porównaniu do "Movie Studio":
- narzędzie do korekcji kolorów;
- możliwość edycji filmów 3D;
- wypalanie płyt DVD i Blu-Ray.

O ile więc nie planujesz zakupu kamery 3D oraz nie interesujesz się zagadnieniem korekcji kolorów, możesz się skłonić ku bardziej podstawowej wersji programu. Elementem, który przemawia na korzyść wersji "Platinum", jest natomiast zintegrowana obsługa DVD i Blu-Ray, dzięki której na pewno zaoszczędzisz sobie pracy przy archiwizacji swoich filmów na płytach. Jak już wspomniałem, Twój wybór będzie oparty na tym, czy będziesz chciał skorzystać z dodatkowych funkcjonalności. Program Sony Vegas można kupić w różnych sklepach stacjonarnych oraz przez Internet u legalnych sprzedawców.

Pozdrawiam.

imrowai
Początkujący

wow WIELKIE dzięki za tak szczegółową odpowiedź.
Zaraz będę sprawdzał :)

Mam jeszcze pytanie co do wyjściowego formatu. Proponujesz mp4.
Ja nie planuję wrzucać tego na YT, chcę odtwarzać to na komputerze lub na telewizorze czy format mpeg 2 nie jest bardziej uniwersalny?

EDIT:
hmmm powalczyłem z ustawieniami vegasa i oto kilka spostrzeżeń i wątpliwości:
1. renderowałem w formacie mp4 i mpeg2 - olbrzymia różnica jakościowa na niekorzyść mp4 - tak jest czy też coś z ustawieniami nie tak.
1. piszesz "Jeśli filmujesz w 4:3, trzeba oczywiście wpisać 720 x 576" pliki z kamery mam w takiej rozdzielczości ale one są panoramiczne a nie 4:3.. trochę się gubię :)
2. koniec końców renderuję na razie w mpeg2 - zacząłem od ustawienia projektu na 720 x 576, a reszta zgodnie ze wskazówkami. Przy renderowaniu ustawiam również 720 x 576 i jeżeli aspekt ratio zostawiam standardowe to filmiki przy odtwarzaniu nie zajmują całego ekranu tylko mają ramkę do okoła. Dopiero zmiana aspekt ratio na 16:9 - powoduje, że film działa jak powinien i ma odpowiednią wielkość.

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Witam, odpowiadam i mieszam numerki w odpowiedziach :c20,

Ad. 1 Obecnie zarówno .mpeg jak i .mp4 są prawidłowo obsługiwane przez większość systemów operacyjnych; .mp4 jako format wydaje mi się bardziej przyszłościowy z tego powodu, że często można bez żadnej konwersji wrzucić taki plik na urządzenie przenośne (tablet, telefon komórkowy) i go obejrzeć; pliki .mpeg są rzadziej obsługiwane.

Ad. 2 Tak jak wspomniałem, przy renderowaniu do .mp4 konieczne jest ustawienie profilu na "Main" (w zakładce "Video") oraz jakości na "Best" (w zakładce "Project"); jeśli to nie wystarczy można spróbować zwiększyć bitrate, np. do 9 000 000. Przeważnie w przypadku plików wideo jakość przekłada się na wielkość pliku - jak duża jest różnica u Ciebie pomiędzy dwoma plikami?

Ad. 3 To właśnie zasługa aspect ratio. Zarówno nagrania w 4:3 jak i 16:9 nagrywane w SD PAL mają rozdzielczość 720 x 576, ale różnią się aspect ratio, czyli proporcjami, w jakich ta rozdzielczość (a dokładniej rzecz biorąc, pojedyncze piksele) jest rozciągana. Zapisując film do pliku powinniśmy dążyć do tego, żeby aspect ratio wynosił 1.00, czyli piksele były kwadratowe, tak jak to jest w konstrukcji wyświetlaczy LCD i telewizorów. W ten sposób program, na którym odtwarzamy materiał, nie powinien go zniekształcić. Wymiary filmu, który bazuje na rozdzielczości SD oraz ma proporcje 16:9 i aspect ratio 1.00 to właśnie 1024 x 576.

Zatem podpowiadam, żeby spróbować już u źródła, w ustawieniach projektu, zdefiniować film panoramiczny, czyli:
- Width: 1024
- Height: 576
- Pixel aspect ratio: 1.00 (Square)
- Oraz zaznaczyć pole: "Adjust source media to better match project or render settings"
Różnica będzie taka, że już na etapie montażu, w okienku podglądu, będzie się wyświetlało tak, jak należy.

Pozdrawiam.

imrowai
Początkujący

ehhh to bitrate miałem za niskie i dlatego mi taka marna jakość wychodziła - po ustawieniu wg twoich wskazówek wszystko działa ok - pędzę tworzyć rodzinne archiwum :)

jeszcze raz dzięki za pomoc i naświetlenie tematu

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Cieszę się, że mogłem pomóc :) Mogę jeszcze zapytać, na którą wersję Vegasa się zdecydujesz? Pozdrawiam.

imrowai
Początkujący

hmmm skłaniam się ku podstawowej wersji vegas movei studio hd. jak mnie kiedyś najdzie potrzeba wypalania dvd to znajdę jakieś darmowe oprogramowanie...

imrowai
Początkujący

Witam ponownie :)
1. po chwili użytkowania programu w wersji HD spotkała mnie nie miła przygoda:
miałem do obrobienia materiał o objętości 3,5 gb składający się z 98 filmików.
gdzieś w okolicach obróbki 3/4 materiału program zaczął spowalniac i się zawieszać. było to dla mnie zrozumiałe ze względu na ilość meriału. zacząłem wolniej klikać nie poganiając oprogramowania. jednak dotarłem do momentu, gdy każde działanie skutkowało zawieszeniem. w związku z tym postanowiłem już nie dokładać materiału i wyrenderować to co miałem. niestety renderowanie powodowało ciągle zawieszanie sie vegasa. nie pomogło usunięcie części wklejonych plików, zapisanie w innej kopii, renderowanie fragmentu. myślałem, że cała praca poszła na marne ale spróbowałem jeszcze jednej drogi - ściągnąłem drugiego triala. wywaliłem vegasa zwykłego, a zainstalowałem platinium. Ten bez problemu otworzył pliki i je wyrenderował. NIe wiem czy pomogła reinstalacja czy też platinium jest jednak wydajniejsze niż podstawowa wersja? i tu mam pytanie czy oba programy różnią się tylko brakiem dvd architekta czy też jednak gdzieś tam w kodzie też jest różnica?

2. w związku z problemami opisanymi powyżej materiał renderowałem w 2ch etapach. po pierwszym renderze obejmującym jakieś 2,6 gb otrzymałem filmik w formacie mp4 o długości 35 min i wielkosci 2,15 gb. następnie wkleiłem go ponownie do vegasa i dołożyłem następne 1 gb materiału. PO wyrenderowaniu otrzymałem plik mp4 o długości 55 min i pojemności 1,69 gb? strat na jakości materiału w 1wszej części - tej renderowanej 2 krotnie - nie zauważyłem. - Materiał oglądam na laptopie.
W związku z powyższym, zapytuje:
1. Czy to że 35 min plik ma 2,5 gb jest normalne - przeciez to jest materiał SD - porównując np do seriali/filmów dostępnych na sieci to jest to coś dziwnego - jakość mam uczucie gorsza, objętość większa. ideałem było by, by godzina nagrania zajmowała jakieś 500-600 mb - jest to osiągalne bez strat w jakości, a równocześnie w jakiś sensownych formatach?
2. czy ten podwójnie renderowany plik nie ma gdzieś ukrytej niespodzianki pod tytułem "kiedyś podłączysz mnie do TV i zapłaczesz widząc mą jakość"?

Z góry dzięki za odpowiedź

profile.country.pl_PL.title
OneGabrys
Początkujący

Jeśli chodzi o spowolnienie działania programu mam kilka pytań:
- Czy wyskoczyło Ci jakieś okno w programie informujące o błędzie, czy też Vegas po prostu przestał reagować?
- Ile masz RAM-u w komputerze?
- Czy używasz często okna podglądu?
- Czy stosujesz efekty wideo (VideoFX)?
- Czy pliki z filmami do edycji są zgrane na twardy dysk, czy np. importujesz je do Vegasa bezpośrednio z karty pamięci?

Odpowiedzi na powyższe pytania mogą pomóc w znalezieniu przyczyny. Znalazłem generalny artykuł zawierający wskazówki dotyczące optymalizacji pracy z Vegasem, znajduje się tutaj:
https://www.custcenter.com/app/answers/detail/a_id/4168/kw/vegas%20slow%20down

Oprócz standardowych zaleceń dotyczących zasobów systemowych, w powyższym tekście wymieniono m.in. usunięcie z projektu części plików oraz łączenie całego filmu z fragmentów, więc bardzo dobrze zrobiłeś. W przypadku długich filmów rozłożenie materiału np. na 2 lub 3 części (w osobnych projektach), wyrenderowanie każdej z nich z osobna i sklejenie w całość jest jedną z zalecanych metod postępowania, gdy spada płynność działania programu.

Jakość połączonych w taki sposób plików nie powinna się zmienić, o ile tylko na każdym etapie ustawienia renderowania będą identyczne (to odpowiedź na punkt 2.2).

Według specyfikacji, poszczególne wersje Vegasa różnią się jedynie liczbą dostępnych funkcji. Do kodu źródłowego niestety nie ma dostępu ;), ale wersje Movie Studio HD i Movie Studio HD Platinum powinna charakteryzować taka sama stabilność i płynność działania.

Wielkość pliku zależy wprost od zadanego bitrate (zarówno wideo, jak i audio!). Zauważ, że w przypadku filmów z internetu mamy do czynienia zazwyczaj z rozdzielczością dużo niższą niż SD i dźwiękiem 64-128 kb/s, co pozwala "przyoszczędzić" na wielkości pliku.
Zachęcam Cię do poeksperymentowania. Dla filmów w SD i proporcjach 16:9 może się okazać, że średni bitrate i 3 000 000 będzie oferował wystarczającą jakość - a to już dwukrotnie mniejszy plik. Zajrzyj też do zakładki Audio i zmniejsz rozdzielczość dźwięku na 44,1 kHz i np. 96 kb/s. Możesz wyrenderować jedną scenę w kilku ustawieniach i dostosować jakość, jaka będzie dla Ciebie zadowalająca przy ograniczeniu rozmiaru pliku.

Pozdrawiam.

profile.country.PL.title
imrowaii
Poszukiwacz

witam ponownie - odkopuję ten temat 😕 - niestety

 

odkąd obrabiam filmy w vegasie cały czas mam wrażenie, że te wyrenderowane tracą na jakości wzglęcem oryginalnych plików źródłowych...

Po dogłębnej analizie i porównaniu plików porenderowy/źródłowy stwierdzam, że wrażenie pogorszenia jakości wynika z tego , że wyrenderowane pliki są powygładzane.

Plik żródłowy z kamery ma widoczne ziarno, po wyrenderowaniu w vegasie ziarno to jest zdecydowanie mniej widoczne - program wygładza film ale jednocezśnie podczas tej operacji minimalnie na jakości tracą krawędzie obiektów filmowanych i detale. Jest to bardzo subtelna różnica jednak ogladając fimiki po montażu czuje się ,że coś jest nie tak.

Pytanie brzmi jak wyłączyć to wygładzanie by renderowanie nie powodowało zmian w samych filmach, a jedynie je łączyło?